Vybrat tu správnou patrovou postel rozhodně nemusí být nic jednoduchého. Zvláště potom v případech, kdy máme sourozence s poměrně velkým věkovým rozdílem. Pokud jsou od sebe pouze 1 – 3 roky, zase takový problém to být nemusí. Každopádně připravili jsme pro vás několikabodový návod, který vám rozhodně pomůže vybrat tu správnou postel i pro vaše dítě.
Předškolní věk
S prvními dětskými patrovými postelemi se děti mohou setkávat již od svého nejútlejšího věku. Není na tom samozřejmě nic zvláštního, jelikož pokud zkrátka prostor v dětském pokoji potřebujeme ušetřit, nemáme takřka jinou možnost. V daném směru je ale třeba zaměřit se na několik důležitých aspektů. V první řadě by to měl být design postele, který by měl být v první řadě zábavný, pestrý a pro dítě skutečně zajímavý. Zkrátka ho musí bavit. Pro kluky jsou ideální třeba i motivy aut, pro malé slečny kytičky, či princezny.
Co je však v tomto věku hlavně důležité, to je bezpečnost. Všechny bezpečnostní prvky by tak měly být pravidelně prověřovány, zda skutečně drží na svém místě, a to navíc velmi pevně. Rozhodně je ale důležité třeba to, aby zábrany proti spadnutí tvořily jeden celistvý a pevný kus, ideálně bez jakýchkoliv mezer. Stejně tak by patrová postel měla být v tomto věku opatřena raději schůdky, než žebříkem. A to proto, že jsou bezpečnější.
Patrová postel pro školáka
Jakmile potomek vyroste do školního věku, už je dobré začít se připravovat na jeho budoucí růst a vývoj. A to hlavně v tom směru, že za pár let výrazněji vyroste. Na to je třeba při koupi palandy rozhodně myslet. Není-li patrová postel dostatečně velká, může vás za 2 roky čekat výměna, jelikož staršímu dítěti zkrátka nedostačuje. I když se ještě nemusí jednat přímo o modely pro dospělé, rozhodně je nutné zohlednit, že dítě může výrazněji vyrůst. Zvláště, má-li proto predispozice v rodině.
Z hlediska bezpečnosti už často stačí jenom něžné zábradlí, přesto ale umístěné ze všech 4 stěn horní palandy. Pokud je odrostlejšího věku i dítě na palandě spodní, u něho nejsou zábrany proti spadnutí nutností. Závěrem lze určitě dodat, že už není problémem, aby dítko lezlo na horní část po běžném žebříku. Ten by však měl být pohodlný a samozřejmě stabilní.
Postel pro huberťáky a odrostlejší děti
Na patrových postelích jistě vyrostla i většina z nás, a tak sami nejlépe víme, v čem nám vyhovovaly, a v čem nikoliv. I proto bychom měli podle tohoto klíče postupovat i při výběru pro ty největší. Postel by tak měla mít už standardizovanou velikost, a na co je rozhodně nutné klást důraz, to je na její nosnost. Dva téměř dospělí lidé totiž mohou vytvořit poměrně vysokou zátěž, kterou zkrátka musí samotná konstrukce vydržet. A to ať už je dřevěná, nebo kovová.
Rozhodně je třeba dbát ale také na mírné soukromí. Pokud si jeden na posteli chce číst a druhý spát, dá se to vyřešit například lampičkami, ale stejně tak například zatahovacím závěsem kolem postele. Jeden je umístěný ze spodu horní palandy, druhý u stropu. Dalším prvkem je případná ochrana proti spadnutí. Ačkoliv ta v tomto věku již není tolik nutná, přesto se její jednodušší varianta určitě doporučuje.
Patrová postel i v dospělosti? Proč ne
A čeho bychom se měli dotknout na závěr? Třeba faktu, že patrové postele nejsou neobvyklé ani v dospělosti. Taktéž platí, že slouží hlavně k tomu, aby uspořily místo. V daném směru ale mladý pár rozhodně nespí na postelích pod sebou, ale jedná se o variantu s manželskou postelí umístěnou blíže ke stropu. Prostor pod ní je poté využit třeba k umístění různých šatních skříní a skříněk, k umístění stolu a studijního koutku, nebo třeba křesel. V malých bytech se tak i toto řešení stává nezbytností.