Jak správně vybrat dřevěnou patrovou postel?

O patrových postelích ze dřeva toho bylo napsáno mnoho. Pojďme se tedy podívat na několik bodů, které nám mohou povědět to, jak vybrat tu správnou, která nám bude ve všech případech vyhovovat. Na úvod samozřejmě třeba uvést to, že se budeme pohybovat v segmentu těch nejoblíbenějších, a to jsou dřevěné patrové postele.

1) Kvalita použitého dřeva

To hlavní, na co bychom rozhodně neměli zapomínat, je kvalita použitého dřeva. Jelikož na posteli budou spát naše děti, je nezbytné, aby bylo co nejpevnější a nejodolnější. V tomto případě jasně platí, že se nevyplatí dělat jakýkoliv kompromis. Ideální volbou je tedy zcela určitě masiv. A to buď dřevo bukové, nebo dubové, tak samozřejmě i dřevo smrkové.

2) Pevná a stabilní konstrukce

Tento aspekt výběru velmi závisí i s výše uvedeným bodem, ale třeba také s kvalitou spojovacího materiálu. Důvod je samozřejmě jasný, a to fakt, že při lezení do postele, při převalování, nebo při jakémkoliv jiném pohybu by se postel neměla nijak výrazněji hýbat a neměla by působit nestabilním dojmem. Veškeré takové ukazatele jsou známkou toho, že postel nemusí být úplně tak dokonalá.

3) Celkový výška postele a jednotlivých součástí

Toto je velmi důležitý bod, který ovlivňuje třeba i celkové pohodlí a celkovou kvalitu spánku. Zde je třeba zohlednit hned několik rozměrů. Těmi jsou výše spodní postele nad zemí, rozměr mezi spodní a horní postelí, rozměr mezi horní postelí a stropem.

Pokud je postel nízko u země, může na dítě spící na spodní palandě působit chlad a průvan. Je-li malý onen středový rozdíl mezi postelemi, nemůže se spodní dítě téměř ani posadit, a tak třeba pohodlně vylézt. Je-li poté špatný rozměr mezi horní postelí a stropem, znamená to jediné – buď nedostatečný komfort, nebo také vyšší teploty, které jsou spojeny s tím, že horký vzduch zkrátka stoupá vzhůru.

4) Bezpečnost postele

I to patří mezi jeden velmi důležitý aspekt. Ačkoliv je často bezpečnost spojována hlavně s dětmi, které spí na horních palandách, není to tak úplně pravda. Samozřejmě faktem je, že právě oni znamenají to největší riziko. Samozřejmostí by tedy mělo být kvalitní zábradlí, ideálně po celé délce horní palandy. Velmi doporučováno je samozřejmě z obou stran, a nejlépe i v prostoru hlavy a nohou.

Bezpečný by ale měl být i samotný žebřík. Ten by měl být nejenom stabilní, ale zároveň pevný, a mělo by se po něm jak dobře lézt nahoru, tak i slézat dolů. Celkovou bezpečnost poté doplní i spodní prvky palandy, a to taktéž ochranné zábradlí, které by mělo být alespoň z části na dolní posteli.

5) Celková nosnost

Velmi dobrý ukazatel, který rozhodně souvisí s prvními dvěma body. Obvykle nosnost postele udává i výrobce. Vhodné je hledět nejenom na tu celkovou, ale samozřejmě i na nosnost jednotlivých částí, tedy horní a dolní postele. Jistě není třeba připomínat, že každá patrová postel by měla mít z hlediska nosnosti jistou rezervu. Ta zase souvisí s celkovou bezpečností.

6) Praktické součásti postele

Jelikož patrovou postel kupujeme hlavně z hlediska praktičnosti a úspoře místa, určitě mohou přijít vhod její další praktické součásti. Co se v daném směru doslova nabízí, to jsou třeba úložné prostory pod spodní palandou. Stejně tak ale tento prostor může tvořit i třetí vysouvací postel, ideálně jako postel pro návštěvy, či kamarády našich dětí.

7) Cena

Pro někoho často to nejdůležitější hledisko, ale my ho nechali až na konec. Cena totiž ne vždy musí být nutně určujícím faktorem. Postel, která totiž splní výše uvedené body, může stát okolo 7 000 Kč, ale stejně tak ji lze pořídit třeba za dvojnásobek. Vždy tak záleží třeba na výprodejových a dalších akcích či aspektech, proto ne vždy je dobré jít pouze cestou ceny. Často to totiž může být i na úkor kvality, jelikož tento bod objektivním ukazatelem není.