Patrové postele ze dřeva

Pokud je materiál, který by měl mít v našich interiérech vždy své místo, potom je to zcela určitě dřevo. Důvodů pro něj je hned několik. Tím prvním je určitě jeho vzhled. Jedná se totiž o zajímavý přírodní materiál, který se dnes hodí jak do starších, tak samozřejmě i do těch nejmodernějších interiérů.

Tou druhou klíčovou vlastností právě pro dřevo je jeho pevnost a odolnost. Už po staletí je dřevo používáno jako pevný stavební materiál s dlouhou životností. I to je důvod toho, proč na něho vsadit i při výběru nábytku. A tak si můžeme být jisti, že například patrová postel právě z tohoto materiálu zaručeně splní veškerá naše očekávání, a to co do pevnosti, vzhledu, designu, ale třeba také ceny.

Důležité je zvolit skutečně kvalitní dřevo

Rozhodně ale není dřevo jako dřevo, a tak pokud chceme, aby naše palanda byla skutečně stabilní a měla velkou nosnost, určitě je dobré vsadit skutečně jenom na to nejlepší, které na trhu je. Logicky tím nejlepším, ale samozřejmě i nejdražším je dřevo tvrdé. To v tomto segmentu ho může zastupovat nejenom buk, ale třeba také buk. Obojí patří mezi skutečné jistoty, pokud hledáme to nejlepší, co na trhu je. Patrová postel právě z tohoto dřeva je poté často označovaná jako postel z masivu.

O něco levnějším dřevem, které ale také dosáhne poměrně dobrých vlastností, které potřebujeme, je také dřevo smrkové. I to může kombinovat dvě hlavní vlastnosti, a těmi jsou jak pevnost, tak i nosnost. Spolu s obojím samozřejmě souvisí i životnost. I takové postele jsou označovány slůvkem masiv, a na rozdíl od výše uvedených se mohou pyšnit o něco nižší cenou.

Dřevo patří mezi teplé materiály

V souvislosti se dřevem je třeba určitě říci také to, že je materiálem, který je takzvaně teplý. Abychom vše uvedli na pravou míru, je třeba říci, že existují i patrové postele vyráběné z kovu. Ten sice může vynikat svou pevností, ale kdykoliv na něho sáhneme, je zkrátka studený.

Na druhou stranu dřevo rozhodně takové negativum nemá, protože pokud na něho sáhneme, tak nás rozhodně studit nebude. To je důležité hlavně během noci, pokud se často převalujeme. Chladný kov nás totiž může i vzbudit, zatímco dotkneme-li se dřeva, není žádný problém a můžeme tak spát bez jakýchkoliv problémů dál.

Dřevěná patrová postel
Jednoduchá, ale moderní patrová postel ze dřeva

Dřevěnou postel zvládnete i sami smontovat

Velkou výhodou dřeva je rozhodně i to, že je poměrně lehké, a skladné. To znamená jediné, že není problém s tím, aby byla patrová postel i objednaná přes internet, tedy online. V takovém případě vám tedy přijde rozložená, ale díky snadné konstrukci a spojovacím částem ji dokážete smontovat, a to často svépomocí. Samozřejmě s tím souvisí i to, že by i daný spojovací materiál měl být co možná nejvíce pevný, jelikož i ten má velký vliv na to, jak bude postel stabilní. V daném směru se ale musíme zapojit i my sami, a to tak, abychom například použité šrouby a vruty utáhli co možná nejvíce. Jedině tak bude postel s úložným prostorem i bezpečná. Samozřejmě se doporučuje vše i pravidelně kontrolovat.

Jaké vlastnosti by měla kvalitní dřevěná postel mít?

Pokud jste v situaci, kdy nad danou postelí uvažujete, rozhodně je dobré vědět třeba to, jaké vlastnosti by vlastně měla být. Ty poznáte ve chvíli, kdy na ní vy, nebo samozřejmě vaše dítě vyleze. V první řadě by postel měla být maximálně stabilní. Pokud na ní totiž dítě leze, neměla by se nijak výrazněji kývat, jednotlivé části žebříku by se neměli nijak prohýbat, a celkově by měla působit pevným dojmem.

Dalším velmi důležitým ukazatelem stability a odolnosti je určitě to, že celá postel po celou dobu používání nevrže. A to ať už na ní váš potomek nalézá nebo slézá, nebo na ní obě děti spí a převalují se. I v tomto případě je jakékoliv vrzání známkou případné nestability nebo nekvality. A v neposlední řadě také případné bezpečnosti či nebezpečnosti samotné postele.

Pro nejmenší, ale i pro větší

Velkou výhodou daného sortimentu je zcela rozhodně také jeden důležitý fakt, a to takový, že patrové postele jsou ve svém principu vhodné pro děti jakéhokoliv věku. Můžete totiž zvolit varianty pro nejmenší, které jsou speciálně vytvořené s ohledem na celkovou bezpečnost. Například místo běžného žebříku mají kvalitní schůdky, které tak umožní dostat se na horní palandu velmi pohodlně.

Stejně tak ale modernější varianty potěší i děti odrostlejšího věku, jako třeba školáky, kteří již bez problémů vylezou po standardním žebříku, a logicky také vyžadují mnohem více prostoru, ale také pohodlí. A to jim dřevěná konstrukce může nabídnout hned v několika směrech. Přesto ale je i u nich třeba dbát hlavně na celkovou bezpečnost, protože ta hraje hlavní roli vždy.

Dřevo je levné

A co v souvislosti s dřevěnými postelemi ještě nezaznělo? Rozhodně jeden důležitý fakt, tedy jeden důležitý aspekt, a to takový, že dřevo je skutečně levnou variantou, jak si patrovou postel pořídit. Zmínili jsme sice konkrétní varianty dřeva, ale pokud bychom se na ceny podívali konkrétně, potom je třeba říci, že ty nejjednodušší se dají pořídit i za cenu okolo šesti tisíc korun. Pokud si uvědomíme, že za tuto cenu vlastně získáváme hned dvě kvalitní postele, určitě je to dobrá volba.

Samozřejmě existují i další varianty dřevěných postelí, které mohou počítat třeba i s nadstandardními prvky. Pokud bychom si měli některé z nich také představit konkrétně, potom se může jednat třeba o úložné prostory, umístěné pod spodní palandou. A jelikož je samotná dřevěná postel důvodem, jak ušetřit místo, je i tato forma jejího využití rozhodně velmi dobrý krok kupředu. Podobně jako třeba i třetí vysouvací palanda, která rázem vyřeší problém s tím, kde může spát třetí sourozenec.