Designy patrových postelí

Je jasné, že když se pro patrovou postel rozhodneme, děláme tak z jednoho důvodu, kterým je velká úspora místa. Samozřejmě zatímco v ložnici by taková postel vypadala velmi zvláště, v dětských pokojích působí naprosto přirozeně. Navíc je v některých případech naprostou nutností, jak zde bez potíží ubytovat dva sourozence, a tedy jak bez problémů dopřát oběma i místo ke studiu, odpočinku, nebo také zábavě. Samozřejmě v souvislosti s tím určitě platí, že by měla patrová postel do konceptu dětského pokoje zapadat (koberec dětský – banaby). Pojďme se tedy seznámit s možnými variantami a tedy i s ním, jaké jsou designy patrových postelí.

Už od nejútlejšího věku

Ačkoliv jsou dětské patrové postele často spojovány s větším věkem, určitě to nemusí být vždy nutností. V některých případech je totiž sáhnout po tomto řešení i v případě, kdy máme děti ještě skutečně malé. Tedy samozřejmě počítá se s tím, že by již měli umět chodit, ale daný vzhled by měl být stále ještě přizpůsobován právě jejich věku. Totéž ale platí i o lepších bezpečnostních prvcích.

Taková postel poté může být třeba v dokonalém kytičkovém tvaru, které jsou umístěny po celé ploše. Jelikož s ohledem na bezpečnost jsou jakékoliv zábrany voleny raději celistvé, mohou být kytičky umístěny i na nich. K tomu přidejte zajímavé barvy, jako kombinaci zelené a růžové, které celkově navozují pocit přírodních barev, a je jasné, že taková postel se v dětském pokoji neztratí.

Pro první školáky

S postupem času samozřejmě začne být i tento dětský design poměrně kýčovitý, a tak je třeba sáhnout po trochu modernějším vzhledu. Stále je ale myslet na to, že i dítě začínající školní docházku je stále ještě malým dítětem, které si chce především hrát. I proto tak stále vypadá i dětský pokoj, který je nadále plný hraček. A to znamená jediné, a to fakt, že postel by z tohoto konceptu neměla nijak vyčnívat.

Správnou volbou jsou tak hlavně pastelové barvy, které dodají použitému materiálu příjemně pestrý nádech, který se k dětskému životu a dětské nespoutanosti přímo hodí. A jaké barvy v tomto směru vedou? Určitě to může být třeba červená, stejně tak ale modrá, nebo i oranžová, či další podobné barvy. Touto barvou poté může být natřena nejenom postel vyrobená ze dřeva, ale také z kovu. Ta však v souvislosti s příjemným konceptem pokoje není příliš obvyklá.

Jednoduchá patrová postel
Patrová postel v jednoduchém dřevěném provedení

Pro odrostlejší děti dospělácký vzhled

Pokud se podíváme do našich ložnic, a pokud je naše postel něčím typická, tak je to hlavně svým vzhledem. Pokud máme dřevěnou variantu, jenom těžko i opatřujeme jakýmkoliv nátěrem, protože samotné dřevo a jeho krásu chceme nechat vyniknout. A totéž se samozřejmě očekává i od patrových postelí, které jsou určeny pro starší děti, které již za pár chvil dosáhnou puberty, v některých případech také dospělosti. V tomto věku si už málokdy potrpí na infantilní dekorace, nebo pestré nátěry. Raději chtějí mít něco, co je přiblíží dospělému životu.

Logicky je to právě surové dřevo, které patří mezi tu nejlepší možnou volbu. Maximálně je možné použít bezbarvý lak, ale jinak by ona krása tohoto přírodního materiálu měla být zachována. A to ať už je postel vyrobena z těch nejpevnějších variant, jako je buk nebo dub, či je vyrobena z jiných dřevin, kdy se doslova nabízí například borovice, ale stejně tak i smrk.

Nejmodernější varianty? Bílá či černá

Ačkoliv výše jsme zmínili, že správnou volbou pro dospělejší děti je barva přírodního dřeva, ne vždy je nutné se této zásady držet. Existují totiž i dvě varianty, které pokud bychom je měli někam zařadit, patří mezi jedny z nejmodernějších designů. Jedná se o dvě barvy, a to barvu bílou a také barvu černou. Ty jsou totiž poslední roky jasně spjaté s něčím originálním, unikátním a elegantně moderním. Ostatně to vše můžeme vidět kolem sebe. Vídáme bílá a černá auta, kuchyňské linky a dětský dřevěný nábytek vybíráme v této barvě, stejně tak ale i sedačky nebo doplňky do obývacího pokoje. Tak proč ne postel?

Aby tato varianta ale do pokoje skutečně seděla, je rozhodně třeba zapracovat na designu po celkové stránce, a to s ohledem na nábytek, pracovní stůl, barvy stěn, ale i koberec. A bude-li mít vše moderní nádech, zaručeně tam zapadne i postel v jedné z těchto barev.

Design kombinujte s praktičností

Samozřejmě mluví-li se o designu jako takovém, mnoho lidí si hned představí pouze vzhled, a nikoliv už praktičnost. Možná v minulosti tomu tak skutečně bylo, ale současné trendy jsou úplně někde jinde. Pokud je totiž v poslední době něco, co skutečně letí a co je skutečně hitem, je to určitě takzvaný funkční design. Ten tedy dokáže kombinovat prvky příjemného vzhledu, a oné nezbytné praktičnosti.

A co si pod tím můžeme představit v reálu? Například to mohou být úložné prostory, které jsou chytře umístěné pod spodní palandou. Celkově tak napomáhají příjemnému vzhledu, ale stačí je vysunout, a rázem máme mnoho místa pro vše potřebné. Podobně prakticky ale může být skryta třeba i třetí postel, která se večer jednoduše vysune, a ráno opět schová, a pokoj je tak po celou dobu stále volný. I takto zkrátka může vypadat design

Vy, nebo architekt?

A otázka nejdůležitější zůstává na závěr, a to kdo vlastně dokáže lépe vybrat tu správnou postel? Někteří při zařizování bytu nechávají vše plně na architektovi. Určitě dobrá možnost, pokud skutečně tápeme. Pokud ale máme poměrně jasno, a jsme si jisti naším dobrým vkusem či přehledem, v tomto případě nám nic nebrání v tom, abychom tu správnou postel vybrali skutečně sami, a to podle našich preferencí.